Jedná se samozřejmě jen o náš výběr několika jmen, která se nějakým způsobem do světa ženské cyklistiky zapsala. Ať už prakticky v současnosti nebo v době, kdy byla závodní cyklistika ještě v plenkách.
Zářila na dráze, pak emigrovala
Iva Zajíčková – narozena 9. 3. 1948 je bývalá československá reprezentantka. Mezi její největší úspěchy patří titul dvojnásobné vicemistryně světa ve sprintu na dráze, dalších pět bronzových medailí z MS na dráze převážně ve sprintu a je devítinásobná mistryně světa v jízdě na vysokém kole.
Na olympiádě v té době cyklistika žen ještě nebyla a kariéru jí ukončila emigrace do Rakouska v roce 1980. Její rodina měla významné neshody s režimem, který jí nepouštěl závodit do zahraničí. Ale ani po emigraci do Rakouska jí její nová země nedovolila reprezentovat na základě zprávy z Československého cyklistického svazu.
Po konci kariéry se věnovala horolezectví, z nejvýznamnějších vrcholů zdolala Kilimandžáro a Pik Lenina. Po pádu režimu se vrátila zpět do ČR, kde zastává funkci v městském zastupitelstvu ve Ždánicích.
Princezna Lada: 46 titulů!
Lada Kozlíková – narozena 8. 10. 1979. Patří k nejúspěšnějším cyklistkám naší země. Šestačtyřicetinásobná šampiónka České republiky, čtyřnásobná mistryně Evropy a mistryně světa. Věnovala se silniční cyklistice i dráze, závodila za týmy z Česka a měla možnost nakouknout i do angažmá v zahraničí. Působila i v té době nejsilnějším Buitenpoort/Flexpoint z Nizozemí.
V silniční cyklistice vybojovala 5. místo na OH v Athénách 2004, vyhrála řadu závodů. Doma sbírala tituly v časovce i silničním závodě jako na běžícím pásu. Vždy se hovořilo jen o tom, kdo skončí na dalších místech na pódiu, protože o prvenství Lady nebylo pochyb.
Na dráze získala v roce 2002 titul mistryně světa v Kodani ve scratchi, druhé místo získala v bodovačce. Z ME na dráze má dvě zlaté medaile. Jako jediná cyklistka v historii vyhrála v anketě Král cyklistiky, každoročně vyhlašované soutěži s přímým přenosem v ČT.
Kolo i lyže
Kateřina Neumannová – narozena 15. 2. 1973 je známější jako vynikající závodnice v běžeckém lyžování, s šesti medailemi z olympijských her (Nagano, Salt Lake City, Turín), z toho jednou zlatou. Tato vynikající lyžařka se realizovala i v závodech horských kol. Byla jednou z průkopnic tohoto sportu u nás. Kolo a lyže zvládala současně. Na bikách startovala na olympiádě v Atlantě, kde si dojela pro 18. místo.
Jinak má ve sbírce několik titulů mistryně ČR, ale také bronz z ME v XCO v roce 1995 ve Špindlerově Mlýně. Na MS v roce 1995 skončila devátá, a tento výsledek čekal na překonání až do roku 2012 kdy jej vylepšila Tereza Huříková.
Malá Kačka
Kateřina Nash – narozena 9. 12. 1977. Další z úspěšných běžkyň na lyžích, která toho na kole dokázala víc. Stejně jako Katka Neumannová. Obě jsou ze Šumavy, obě kombinovaly lyže i kolo. Říkali jim velká Kačka a malá Kačka.
Katka Nash, dlouho známá pod dívčím jménem Hanušová, jako lyžařka startovala na OH v Naganu i Salt Lake City. Dlouhé léta už žije v Kalifornii, kam odešla studovat. Později se vdala za amerického běžce na lyžích Marcuse Nashe (po letech se rozvedli). Největší úspěchy vybojovala na kole, jemuž se poslední roky věnuje naplno a na běžky už jde většinou jen rekreačně.
V cross-country získala po náročném souboji, kdy se dlouho držela na předních pozicích, páté místo na olympiádě 2016 v Riu. Vyhrála závod SP v Mont-Saint Anne v roce 2013 a celkově skončila ve Světovém poháru na 3. místě. Má ještě 6 dalších medailí ze SP v XCO. V roce 2016 vyrovnala umístění Terezy Huříkové na MS v XCO – skončila sedmá.
Kromě toho závodí i v cyklokrosu, jako jediná Češka dokázala v SP zvítězit, a to dokonce pětkrát. Na MS v cyklokrosu byla 2x třetí, v roce 2011 a 2017.
Do třetice Šumava
Tereza Huříková – narozena 11. 2. 1987, je nejmladší ze všech uvedených závodnic. Další holka ze Šumavy od stejného trenéra Jirky Lutovského, který se staral o obě Katky. Její táta Vojta, rovněž učitel z vimperského sportovního gymnázia, byl taky jejím trenérem i rádcem. Kariéru ukončila před dvěma roky, ale výsledky měla rovněž nepřehlédnutelné. Závodila na horských kolech v XCO i na silnici. Mezi její nejlepší výsledek patří již zmíněné sedmé místo z MS v Saalfeldenu v roce 2007.
Jejím prvním největším výsledkem byl titul juniorské mistryně v časovce na silničním MS 2004 ve Veroně, o rok později byla druhá. V roce 2005 se stala v Livignu juniorskou mistryní světa v cross country horských kol. Na biku je mnohonásobnou mistryní republiky, řadu let byla v reprezentaci. V elitní kategorii byla úspěšná hlavně v maratonu, kde získala bronz na MS a vyhrála ME v Irsku, obojí v roce 2014. Na jediném olympijském závodě v Pekingu po pádu v začátku závodu kvůli zranění nedokončila.
Ta, která jela Giro s muži
Alfonsina Strada – narozena 16. 3. 1891 v Itálii do chudé vesnické rodiny. Měla mnoho sourozenců, a když jí bylo deset, přinesl táta domů první kolo, které vyměnil za 10 kuřat. Alfonsina si jízdu na kole zamilovala a pořád na něm jezdila. Byl teprve začátek dvacátého století, a tak nebylo moc ve zvyku, aby dívka jezdila závodně na kole a sportovala.
Dámy z měst se chovaly pohoršeně a vyčítali jí, že je ostudou něžného pohlaví. Bratři ji ale přemluvili k závodění, a tak se ve svých třinácti letech pod záminkou cesty na mši do kostela vypravila na první závody. Tam porazila všechny chlapce a vyhrála živé prase. To byl začátek její kariéry – během krátké chvíle začala porážet všechny muže z dalekého okolí a rozhodla se startovat na klasice Il Lombardia v otevřeném závodě.
V té době už jako držitelka světového rekordu v hodinovce na dráze (37 km) dokončila Lombardii jako poslední na 32. místě ze 74 startujících mužů, nejlepších cyklistů té doby. Psal se rok 1917. Napodruhé už několik mužů porazila a za vítězem zaostala pouze o 23 minut. Po tomto úspěchu se rozhodla se zúčastnit i slavného Giro d’Italia, jedné z Grand Tours.
To bylo v roce 1924. Jenže šlo o závod pro muže, a tak Alfonsina napsala na přihlášku jméno Alfonsin Strada. Organizátoři ji akceptovali a dostala startovní číslo 72 (celkem bylo pozvaných 90 závodníků). Že jde o ženu se zjistilo až den před startem, kdy už bylo pozdě cokoli měnit a organizátoři jí účast povolili.
V té době 12ti etapové Giro o celkové délce 3613 km s průměrnou vzdáleností 301km/etapa bylo pro ženu hodně náročnou zkouškou. V osmé etapě dojíždí po několika pádech v nepříznivých podmínkách poprvé po časovém limitu. Jury ji nakonec diskvalifikuje, ale vzhledem k mediálnímu zájmu spojenému s její účastí jí dovolí v posledních etapách startovat. Giro nakonec dokončila (do cíle dojelo jen 38 závodníků) se ztrátou více než 28 hodin na vítěze, přesto dva muže dokázala porazit!
Pro Alfonsinu bylo dokončení Gira obrovským úspěchem, dodnes neopakovaným. Alfonsina závodila až do téměř 50 let, byla zvána na exhibice a závody po celé Evropě a v roce 1938 ve svých 47 letech naposledy překonala svůj rekord v hodinovce na dráze. Celkem vyhrála 36 závodů mezi muži. Zemřela sama v roce 1959 poté, co se snažila nastartovat motocykl, který jí upadl a vypětím sil při zvedání motorky umírá na infarkt myokardu.
Třináct titulů mistryně světa
Jeannie Longo – narozena 31. 10. 1958 ve Francii. Začínala se sjezdovým lyžováním, v němž byla na univerzitní půdě velmi úspěšná, ale na naléhání trenéra a pozdějšího manžela se dala na silniční a dráhovou cyklistiku. Výčet jejích úspěchů je mimořádný, žádná žena toho na vrcholné úrovni tolik nedokázala.
Třináct titulů mistryně světa (časovka i silniční závod), 59x šampiónka Francie, olympijská vítězka. Mimochodem- startovala na 7 olympiádách! Na té poslední, v Pekingu 2008, skončila ve svých padesáti letech skončila čtvrtá v časovce pouhé dvě sekundy za medailí a v silničním závodě 24. Vítězce silničního závodu na OH v Pekingu v roce 2008 Nicole Cookeové byl jenom jeden rok, když Jeannie startovala na svých prvních olympijských hrách.
Její neuvěřitelné výkony ale nejsou bez stínu pochybností – v roce 1987 byla pozitivně testována na efedrin, za což měla měsíční zákaz činnosti. V roce 2011 čelil obvinění její muž za nákup EPO v Číně za pomoci bývalého profesionálního cyklisty Joe Pappa. V té době zároveň vynechala 3 dopingové zkoušky, což by normálně bylo bráno stejně jako pozitivní test, ale Jeannie byla bez postihu.
Norka, která nestárne
Gunn-Rita Dahle Flesjå – narozena 10. 2. 1973. Norka, která dokáže bojovat o čelní příčky se závodnicemi o dvacet let mladšími. Legenda světového MTB. Na horském kole vyhrála vše, co se dalo: olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa v cross country, šestinásobná mistryně světa v maratonu, čtyřnásobná celková vítězka Světového poháru v cross country a celkem 19 vyhraných závodů. Kromě toho mistryně Evropy v cross country i maratonu.
Nesmírně sympatická závodnice, která v březnu 2009 porodila syna Bjørnara a dokázala se ve skvělém světle vrátit. Gunn-Ritu jsme tak měli příležitost několikrát vidět závodit i v Novém Městě na Moravě při Světových pohárech, v roce 2014 skončila na trati u Vysočina Areny třetí a v roce 2015 dokonce druhá. Poslední vítězství ve světovém poháru XCO získala minulý rok v Andoře. Gunn-Rita tak loni závodila se závodnicemi o více než o polovinu mladšími a rozhodně jim nenechala ani metr na trati zadarmo. V celkovém hodnocení UCI XCO skončila v roce 2018 11. z 1039 žen, které braly v sezóně alespoň jeden UCI bod.