Když vám cyklista řekne, že odjíždí na závody horských kol, je vždy velmi obtížné bez znalosti věci přesně vědět, jaký závod na tohoto cyklistu vlastně čeká. Maratony, štafety, orientační závody horských kol – je toho tolik, že se jim věnují i speciální organizace. Když vám tedy budu doporučovat závody, které stojí za to vidět, budu mít na mysli královskou disciplínu pro Mezinárodní cyklistickou unii UCI – cross country, olympijskou disciplínu, nebo chcete-li, terénní závod, ve kterém česká a československá cyklistika zanechala výraznou stopu, a to nejen olympijskými medailemi Jaroslava Kulhavého, ale i startem Kateřiny Neumannové v olympijském závodě a dalšími dobrými výsledky českých a slovenských cyklistů.
U našich východních sousedů stojí za zmínku výkony Ondreje Glajzy. Není pochyb o tom, že pro závodníky jsou v tomto směru klíčové na prvních dvou místech klání cross country Světového a Českého poháru. Spolu s cross country se zde jezdí i sjezd, tedy disciplína velice divácky atraktivní a oblíbená.
Světový pohár horských kol odstartuje v první polovině března ve Stellenboschi v Jižní Africe.
Úvodní díl Světového poháru je na programu 9. – 10. března. Závody mužů a žen v kategorii Elite. Do Jižní Afriky pochopitelně zamíří Jaroslav Kulhavý, ale už v novém dresu. Před sezónou se totiž rozhodl pro založení nového projektu Kulhavy Cycling Team. Dalo by se říci, že naše jednička má vlastní tým, který ale výrazně podporuje výrobce kol a značka Specialized. I přes změnu názvu týmu bude Jaroslav Kulhavý patřit nejen k favoritům úvodního podniku, ale celého Světového poháru.
Kam vyrazit na World Cup? Nové Město na Moravě, Německo a Andorra
Zde vám nabízím přesný program Světového poháru v závodech horských kol Mezinárodní cyklistické unie UCI. A proč jsem vám doporučil právě již tři zmíněné podniky, tedy Nové Město na Moravě, německý Albstadt a červencový závod v Andoře?
Ten, kdo byl v Novém Městě na Moravě, jistě potvrdí, že tamější závody World Cup nejsou jen „pouhé“ závody, ale také přehlídka toho nejmodernějšího, co výrobci horských kol nabízejí, to vše navíc v překrásném cyklisticko-biatlonově-lyžařském areálu. Kromě tradičních závodů v cross country a sjezdu pořadatelé nabídnou i několik doplňkových disciplín zařazených nikoli do olympijských her, ale do závodů takzvaně extrémních X – classic extreme (štafety, trial a další „neskutečné kousky“ sportovních kuriozit). Jen pozor na to, že právě závody v Novém Městě na Moravě často bývají dopředu vyprodány. Doporučuji si lístek začít shánět už nyní.
Proč vyrazit do téměř padesátitisícového městečka Albstadt? Pochopitelně zejména kvůli „blízkosti“, jelikož do tohoto městečka v Bádensko-Würtenbersku se přece jen dostanete snáze než do Kanady či Jižní Afriky. I když zase tak blízko to není. Ale za zmínku zde stojí přímo „neuvěřitelné“ kousky vynikajících německých sjezdařů a trialistů na horských kolech. Skutečně, tento závod je určen především milovníkům skoků, přeskoků a kousků na horských kolech, které by měli někdy hodnotit spíše rozhodčí zabývající se uměleckým dojmem než samotným závoděním. Do Německa pochopitelně vyrazí i více českých a slovenských cyklistů. Navíc samotné Německo patří ke špičce v závodech horských kol.
To Andorra, konkrétně městečko či spíše malebná vesnička Vallnord, je určeno milovníkům „klasiky“ horských kol. Jezdí tam řada Čechů, aby se podívali na dobré závody i překrásnou krajinu. Roku 2015 zde získal Ondřej Cink bronzovou medaili na Mistrovství Evropy v závodě cross country.
Kalendář Světového poháru XCO 2018:
09. – 10. 3. – Stellenbosch, Jížní Afrika
18. – 20. 5. – Albstadt, Německo
25. – 27. 5. – Nové Město na Moravě, ČR
06. – 08. 7. – Val di Sole, Itálie
13. – 15. 7. – Vallnord, Andorra
10. – 12. 8. – Mont Sainte Anne, Kanada
24. – 26. 8. – La Bresse, Francie
04. – 09. 9. – Lenzerheide, Švýcarsko – Mistrovství světa
Favorité šampionátu World Cupu i dvě česká želízka v nových dresech
Světový šampionát se letos jede ve Švýcarsku jako poslední podnik Světového poháru, bude to tedy pro horskou cyklistiku vyvrcholení se vším všudy. Vesnička Lanzerheide leží v kantonu Graubunden, kousek od hlavního města tohoto kantonu Churu. Ve zmíněném kantonu se mluví především německy a také italsky. Samotné Lenzerheide má jen něco přes dva tisíce obyvatel, a pokud na světový šampionát vyrazíte, nezapomeňte si hned zajistit nocleh v některém z penzionů poblíž této cyklistické a lyžařské vesničky (jezdí se zde závody v alpském lyžování).
Kdo bude favoritem Mistrovství světa a Světového poháru? Silný bude celek Scott-Sram MTB Racing, který získal před sezónou do týmu mistryni světa Kate Courtneyovou a mistra Evropy Larse Forstera. Tým navíc udržel dvě velká jména horské cyklistiky: Nina Schurtera a Andriho Frischknechta. Změny nastávají v celku KMC EKOI ORBEA. Do týmu přišli Florian Vogel, Thomas Litscher a Malene Degnová. Z hvězd zůstaly: Annie Lastová a Victor Koretzky.
Z pohledu ženských závodů stojí za pozornost tým Trek Factory Racing, který získal před sezónou Jolandu Neffovou (mistryni Evropy z Glasgow 2018). V týmu zůstala i Emily Battyová. Velkým soupeřem mezi ženami jim bude celek Kross Racing Team, který získal Ariane Lüthiovou, aby doplnila další excelentní závodnici Maju Wloszczowskou.
Tým Trek Factory Racing je důležitý i z pohledu české horské cyklistiky, jelikož do něj před sezónou přestoupil rokycanský rodák Ondřej Cink. Další české želízko v boji o největší stupínky tedy vyměnilo před sezónou dres.
Ženskou horskou cyklistiku reprezentuje celek Ghost Factory Racing, do kterého přišla Marika Tovová. Tým je velice kompaktní, už několik sezón v něm zůstávají Barbara Benková, Sina Freiová, Lisa Pasteinerová, Anne Terpstrová. Zejména jméno Anne Terpstrová stojí za zmínku. Jedná se totiž o sestru Nikiho Terpstry, lídra týmu Direkt Energie a loni ještě závodníka Quick Stepu, který si umí odskočit ze silničářského WorldTour i na závody MTB.
„Černým koněm“ Světového poháru může být celek Absolute Absalon, který vlastně „jen“ nakupoval kvalitní závodníky: Jordana Sarrou, Thomase Bonneta (mistr světa v juniorech z Nového Města na Moravě 2016) a Axela Zingleho. Podobně se choval i jiný tým Focus MTB Racing Team, do kterého přišli Neilo Perrin-Ganier, Margot Moschetti, Titouan Perrin-Ganier.
Národní pohár míří do Města Touškova u Plzně a Evropský šampionát do Brna
Do seriálu Českého poháru STRABAG Cupu & HELLO BANK! 2019 se po kratší pauze vrací závod v Kutné Hoře, kde národní pohár začne 7. dubna. Zcela nově je zařazen závod v Městě Touškově na okrese Plzeň-sever 28. 4. Všechny závody jsou opět zapsány do mezinárodního kalendáře UCI v kategorii C1, kromě Města Touškova, kde se podle pravidel Mezinárodní cyklistické unie UCI musí napřed uskutečnit závod nižší kategorie. 12. května se jede v Peci pod Sněžkou, 2. června na šumavském Zadově a 16. 6. v Jizerských horách v Bedřichově. Končit se bude 21. července v Hlinsku, což bude nejen závod Českého poháru, ale zároveň závod Mistrovství České republiky!
Možná jste si všimli, že Český pohár horských kol se nejede v Brně. Důvod? Po loňském mistrovství Evropy ve skotském Glasgow se mělo ME jet v Turecku. Turecko ale závod odřeklo, a tak se jubilejní 30. mistrovství Evropy horských kol 2019 pojede potřetí v historii v České republice, poprvé ale právě v Brně. Na programu bude celkem devět disciplín v cross country a smíšené štafetě. V akci jistě uvidíme spoustu českých nadějí.
Závod se uskuteční 25. – 28. červenec 2019 v Brně v kategoriích (vše je cross country):
XCE ženy Elite
XCE muži Elite
XCO juniorky
XCO junioři
XCO ženy U23
XCO muži U23
XCO ženy Elite
XCO muži Elite
XCR smíšená štafeta
A naše naděje pro mistrovství Evropy a současně i favorité Českého poháru?
Samozřejmě Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Jan Škarnitzl z celku Mitas Mercedes-Benz Praha Trek a Karla Štěpánová, která přešla do týmu Superior XC Team. Novým hlavním partnerem a dodavatel kol tomuto týmu je Superior namísto Focus.
Novým týmem s českými nadějemi je i stáj GAPP System-Cabtech (Čábelická, Průdek, Dudek) nově na kolech Cannondale.