Světové hvězdy a speciální diety – Chris Froome

Autor: Jiří Kaloč

Chris Froome, pravděpodobně nejlepší silniční cyklista současnosti, je živoucím důkazem toho, že bez správné stravy to nejde. Jedním z klíčových faktorů, které změnily jeho kariéru z průměrné na veleúspěšnou, byl fakt, že dokázal výrazně zhubnout. A tím to neskončilo. Díky přístupu „malých pokroků“ teamu Sky Chris stále posouvá hranice výživy v cyklistice. Pojďme se podívat, jak jeho strava vypadá nyní.

Když se Chris Froome v roce 2007 stal profesionálním cyklistou, vážil 75,7 kg. Na jeho první Tour de France, kterou v roce 2013 vyhrál, však vážil pouhých 65,8 kg. To znamená, že musel snížit svou váhu o deset kilogramů v době, kdy už patřil mezi profesionální sportovce. Samozřejmě, že má Chris výjimečné geny, velice silný tým a správný přístup. Jeden parametr mu však spousta cyklistů závidí nejvíce, a tím je jeho poměr výkonu na tělesnou váhu 6,25 W/kg, kterého dosáhl právě díky správné stravě.

Zhubnul s pomocí bílkovin

Na začátku své kariéry se vydal špatnou cestou – hladověl před každým velkým závodem, aby zhubl na závodní váhu. Na podnět své ženy ale zkusil se stravou experimentovat. Začal jíst více bílkovin a strategicky omezil sacharidy. Jeho tělo na to zareagovalo pozitivně a umožnilo mu excelovat na Tour de France, kde svůj úspěch několikrát zopakoval. Jaké je jeho tajemství?

Lidé se často mylně domnívají, že profesionální cyklisté mohou jíst cokoli, protože vše spálí během svých několikahodinových tréninků. Chris ale potvrzuje, že realita je úplně jiná. Musí si striktně hlídat úplně každý kousek jídla, který vloží do úst. Ve své autobiografii, The Climb, říká: „Snažím se, aby moje strava byla velmi lehká. Ráno si dovolím jednu misku ovesné kaše a omeletu ze dvou vajec, bez jakékoli přílohy k tomu. Žádné přidávání, žádná vybíravost, nic. Když mě čeká náročná etapa, tak si dám omeletu ze tří vajec a přidám trochu bílé rýže do kaše.“

https://www.instagram.com/p/BBZuYv7mxkt/

Adaptace na tuky mimo sezónu

Dosáhnout závodní váhy byl pouze první krok. Další změna ve výživě přišla jako součást strategie týmu Sky. James Morton, současný vedoucí výživy pro tým Sky, shrnul základy takto: „Z našeho výzkumu na Liverpool John Moores University víme, že cílená restrikce sacharidů okolo pečlivě vybraných tréninků může vylepšit tréninkové adaptace. Potom ale musíme opět zajistit vyšší příjem sacharidů pro klíčové tréninky a náročné etapy v závodech. Myslím si, že tento koncept periodizace denního příjmu sacharidů je nejzajímavějším aspektem sportovní výživy za posledních deset let.“

V praxi to znamená, že se Chris zaměřuje na bílkoviny a zdravé tuky mimo sezónu, aby tělo naučil využívat tuk jako palivo. Právě proto na jeho snídaňovém talíři najdeme vejce, avokádo a lososa a na obědovém pak steak se zeleninou.
https://www.instagram.com/p/7u0Wt4mxqd/

Při závodech jako Tour de France a při náročných trénincích se Chris samozřejmě vrací k vyššímu podílu sacharidů ve stravě, aby udržel své zásoby glykogenu vrchovaté, a mohl tak podávat maximální výkon. Zdá se, že tento přístup mu umožňuje získat to nejlepší z obou světů. Udrží si závodní váhu, aniž by musel hladovět, a zároveň má dostatek energie, kterou pro své neskutečné výkony potřebuje. Stravu Chrise Frooma v podstatě nelze kritizovat, naopak si všichni máme vzít příklad z jeho chytrého a disciplinovaného přístupu.