Proč cyklisti pijí tolik kávy?

Autor: Jiří Kaloč

Káva je mezi cyklisty velmi populárním nápojem. U profesionálů, třeba účastníků Tour de France, to platí dvojnásob. Dokáží do sebe totiž dostat neuvěřitelné množství kofeinu. Šest silných malých shotů espressa a dvě coly v průběhu jednoho závodního dne není nic zvláštního. Proč do sebe kofein lijí? Může tento životabudič zlepšit sportovní výkonnost? A pokud ano, jak to funguje?

Kofein ovlivňuje výkonnost

Za poslední desetiletí vznikla řada studií zkoumajících účinky kofeinu na sportovní výkonnost. Bylo jich tolik, že WADA (Světová antidopingová organizace) preventivně nastavila limit na konzumaci kofeinu, který odpovídá přibližně osmi espressům za den. Tento limit byl ovšem zrušen v roce 2004. I nové studie však ukazují, že výkonnostní benefit konzumace kofeinu je průměrně 2 – 5 % napříč řadou různých protokolů a dávkování. Otázkou však stále zůstává, jakým způsobem kofein výkonnost ovlivňuje.

https://www.instagram.com/p/BH9xvsgALQi/

Podporuje metabolismus tuků?

Jedním z možných mechanismů, pomocí kterých by kofein mohl zlepšovat výkonnost, je schopnost zvýšit metabolismus tuku a chránit zásoby glykogenu. Toto by bylo užitečné zejména ve vytrvalostních závodech, kdy mohou cyklisté sáhnout do svých tukových zásob pro zdroje stabilní energie, aby ušetřili glukózu na závěrečný sprint do cíle. Novější výzkum však naznačuje spíše jiný mechanismus.

Regulace tempa

Vědci se nyní spíše přiklánějí k teorii, která říká, že kofein dokáže ovlivnit regulaci tempa při fyzické aktivitě. Výzkum mozku při sportovním výkonu je stále v začátcích, takže je dobré brát tyto poznatky s rezervou, ale zdá se, že kofein dokáže snížit míru vnímaného úsilí. Jinými slovy to znamená, že pod vlivem kofeinu jsme schopni zabrat více než normálně.

Je dobré mít na paměti ještě jednu věc. Někteří atleti nezaznamenali žádné zlepšení, někteří dokonce vykázali zhoršení pod vlivem kofeinu oproti placebu. Tyto rozdíly nebyly důsledkem faktu, zda byli zvyklí pít kávu pravidelně, či nikoliv. Spíš jejich těla reagovala na rychlost, s jakou kofein vstupuje do jejich krevního řečiště. Jinými slovy, někomu stačí vstřebat kofein hodinu či méně před sportovním výkonem, další musí kávu vypít až dvě hodiny před výkonem. Každý si musíme v tréninku sami otestovat, jak rychle metabolizujeme kofein a jak správně načasovat jeho příjem, abychom pak před velkým závodem věděli, jak jej v našem těle správně použít.

https://www.instagram.com/p/_b8q4in3oP/

Kolik je minimální efektivní dávka?

Většina starších studií zkoumajících kofein a vytrvalostní výkonnost používala velmi vysoké dávky, až 6 mg na 1 kg tělesné váhy. Pro cyklistu vážícího 70 kilogramů by to znamenalo 420 mg kofeinu, což odpovídá přibližně pěti kávám. Nicméně novější studie ukazují, že stejné zlepšení výkonnosti lze zaznamenat i při poloviční dávce: 3 mg na 1 kg váhy je tedy nyní považováno za maximální dávku, která poskytne tělu dobrou službu. Před dalším tréninkem si nezapomeňte dát pravé espresso. Nebo klidně dvě!

https://www.instagram.com/p/BJwCnMdBo1b/