Pyšní se rudým trikotem pro lídra Vuelty. Kolo je jeho svět. Ale nebylo to tak vždy. Jeho první láska? Fotbalová meruna. Oblékal dresy slavných klubů Anderlecht Brusel, PSV Eindhoven, KV Mechelen či belgické reprezentace, kde mu svěřili i kapitánskou pásku. Ještě v šestnácti letech Remco Evenepoel směřoval ke kariéře fotbalisty. Teď je hvězdou cyklistického profipelotonu.
„Občas jsem se projel v sezoně na horském kole, ale kolo mi dlouho nic neříkalo,“ vzpomínal Remco Evenepoel, belgická cyklistická kometa.
Fotbal ho psychicky zlomil
V pěti letech začal s fotbalem ve slavném Anderlechtu. O šest let později přestoupil do PSV Eindhoven. S dlouhými blond vlasy nastupoval na postu defenzivního záložníka a nosil kapitánskou pásku. Jeho největší předností byly mimořádné běžecké schopnosti.
Po třech sezonách ve slavném nizozemském klubu se vrátil do Anderlechtu, protože jeho matka byla vážně nemocná. „Chtěl jsem být doma,“ vysvětlil. Na trávníku válel. Nastupoval téměř do každého zápasu. Nebylo divu, že se prosadil do národního týmu Belgie. A dokonce byl kapitánem.
Jenže postupně jeho výkonnost nestačila. V Anderlechtu skončil na lavičce náhradníků, z belgické reprezentace vypadl. Fotbalovou kariéru zkoušel zachránit v Mechelenu. Marně. V sedmnácti dal zeleným trávníkům sbohem… „Prožil jsem s míčem jedenáct let. A upřímně, několik posledních sezon bylo těžkých. Končil jsem psychicky zlomený. Ale když se ohlédnu, udělalo mě to silnějším,“ vykládal Evenepoel.
Eddy Merckx: Evenepoel je lepší než já
S cyklistikou začal v úvodu roku 2017. Nešlo o překvapivou volbu. Jeho otec Patrik na začátku devadesátých let závodil na profesionální úrovni a v roce 1993 jel dokonce Vueltu. Mladý Remco sledoval v televizi jako dítě cyklistiku častěji než fotbal. Ale v okamžiku, kdy usedl na kolo, ukázal se jeho obrovský talent.
Pouhý rok po soutěžním debutu se stal mistrem světa juniorů v časovce i hromadném závodě. Jen o pár týdnů dříve vyhrál v Česku Závod míru juniorů, když byl nejlepším sprinterem i vrchařem. Záhy ve Zlíně ovládl juniorské mistrovství Evropy. V časovce i hromadném závodě…
Ze třiceti závodů, které absolvoval jako junior v prvním roce ve světě profesionální cyklistiky, slavil osmnáct vítězství. Výjimečný talent potvrdil triumfem v klasice San Sebastian. A vysloužil si srovnání s legendárním krajanem Eddy Merckxem. „Je lepší než já,“ prohlásil legendární Kanibal, který pětkrát vyhrál Tour de France. „Skvěle zvládá časovku, umí spurtovat, je výborný v kopcích,“ doplnil na vysvětlenou Merckx.
Ani hororový karambol jej nezastavil
Remco Evenepoel prožil impozantní rok 2020. Vítězství v etapáku San Juan v Argentině. Prvenství v bitvě Kolem Algarve, celkové prvenství v závodě Vuelta Burgos a Kolem Polska. Čtyři starty, čtyři vítězství. Ukázka výjimečného talentu, výjimečných schopností.
Pak přišel závod Kolem Lombardie. Evenepoel stíhá uniknuvšího Nibaliho. Jenže v technickém sjezdu ztratil kontrolu nad kolem, trefil betonovou zídku a zřítil se do hluboké strže. Zlomil si pánev, pohmoždil plíce.
Hororový karambol však belgickému supertalentu nevzal odhodlání a kuráž.
V další sezoně vyhrál etapový závod Kolem Belgie, pak Tour of Denmark, byl třetí v časovce na mistrovství Evropy, bronz získal také na mistrovství světa v boji s chronometrem.
Je jako stroj na vítězství. Letošní sezonu ozdobil triumfem v monumentu Lutych-Bastogne-Lutych. V pouhých dvaadvaceti letech má na kontě třiatřicet profesionálních vítězství. A teď sní o triumfu ve španělské Vueltě.
„Všechno, čím jsem si prošel před dvěma lety, ze mě udělalo nového člověka. Mohu trpět mnohem více než ostatní. Jsem schopný bojovat více než jiní kluci,“ přesvědčoval v okamžiku, kdy po druhém volném dni držel rudý trikot lídra Vuelty.
Titulní foto: Foto: ASO and UniPublic