Oslňoval svět jedinečnými kousky v sedle kola. Michal Maroši v adrenalinových disciplínách patřil mezi elitu. V BMX, ve sjezdu, slopestylu či fourcrossu posbíral mnoho medailí. V dual slalomu se stal mistrem Evropy, čtyřikrát se zúčastnil freeridového závodu Red Bull Rampage v Utahu a poslední léta závodní kariéry reprezentoval barvy nejlepšího fourcrossového týmu světa RSP Racing, s nímž vyhrál Světový pohár. V podcastu We Love Cycling vypráví o úplných začátcích i unikátní chystané akci.
„Já chtěl jezdit motokros. Stejně jako táta. Jenže ten měl hodně zranění, a tak mi máma motorku nedovolila,“ vrací se Michal Maroši na úplný začátek jedinečné kariéry.
„K tátovi jsem vzhlížel, a tak jsem se vrhnul do bikrosu, který byl docela podobný. Tehdy v devadesátých letech ho u nás jezdily dva tisíce lidí. Navíc je to základ celého ježdění. Rozhodně mi bikros pomohl ztotožnit se s kolem,“ přemítá Maroši.
Přesedlat během kariéry k motokrosu už nebylo možné. „Kdybych se třeba v pětadvaceti rozhodl pro motorku, měl bych smůlu. Ten vlak už byl pryč. A mě kolo děsně bavilo. Jasně, měl jsem i hodně zranění. Ale chuť závodit a cestovat po světě byla veliká,“ vypravuje Maroši v podcastu We Love Cycling.
Ve sjezdu debutoval na tátově kole
Když z bikrosu přesedlal na tak zvané „gravity“ disciplíny, znovu sehrál jistou roli otec Michala Marošiho. „První závody jsem jel na tátově kole, klasickém horském na cross country,“ směje se dvaačtyřicetiletý biker.
„Padal mi řetěz, rám byl vysoký, řídítka měla rohy. Jenže jsem měl zkušenosti z bikrosu a vrozenou dravost,“ vysvětluje Maroši, proč se prosadil i přes start na zoufalém materiálu.
Na kole podnikl spoustu bláznivých věcí. „Začátky sjezdových disciplín byly tak drsné, že kdo dojel do cíle bez pádu a defektu, byl king,“ směje se Maroši, jenž za naprostý úlet považuje bungee jump na kole. „Byl jsem jeden z prvních v Evropě, možná i na světě. Nikdo s tím neměl žádné zkušenosti, bylo to fakt hustý,“ vybavuje si Maroši, který změnil pohled na bezstarostnou cyklistickou jízdu s narozením syna. „Začal jsem přemýšlet, co bude, když se něco stane. Ale na kolo strach nepatří, protože je brzda.“
Konec letošní sezony vyšperkuje premiérou akce 29 hour Trutnov trails od 29. do 31. října. Cílem soutěže je pořízení nejlepších fotografií nebo videa za 29 hodin v lokalitě Trutnov Trails. Více prozradí Michal Maroši právě v podcastu We Love Cycling.