Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů cyklistů, a nejspíš právě proto si řada z nich klade ohledně kávy spoustu otázek. Která káva je pro cyklisty nejlepší? Kolik káv za den je bezpečné vypít? Pomůže káva při hubnutí? Jak zapadá do tréninkové stravy cyklisty?
We Love Cycling připravil pro všechny milovníky kávy seriál, v němž se pokusíme zodpovědět všechny otázky spojené s tolik oblíbeným nápojem.
Proč mají cyklisté kávu tolik v oblibě?
Řada cyklistů, bez ohledu na výkonnost, si bez kávy nedovede představit zastávku uprostřed dlouhé jízdy nebo ranní přípravu před výjezdem. Káva spolehlivě zvedne náladu, je to rituál a nedílná součást cyklistické kultury.
Příjemné pocity spojené s kávou ale nejsou jediný důvod její popularity. Výzkum ukazuje, že dokáže zvednout výkonnost o 2 až 5 procent. Pomáhá totiž zvýšit metabolismus tuku a chránit tak zásoby glykogenu. Výzkum také ukazuje, že konzumace kávy mění vnímání zátěže. Stejná intenzita se po kávě zdá o něco snazší.
Je lepší světle nebo tmavě pražená káva?
Káva má po právu v jídelníčku cyklisty své místo. Jaká káva je pro cyklista ta správná? První důležitá volba je mezi světle a tmavě praženými zrny.
Světle pražená káva totiž obsahuje více kofeinu a je výrazně kyselejší. Tmavě pražená káva má kofeinu i kyselosti naopak méně. Pro ty, kteří mají citlivější zažívání je určitě vhodnější tmavěji pražená káva. Ta se také hodí při pauze v rámci dlouhé jízdy.
Světle pražená káva je ideální například po ránu, když je potřeba více kofeinu na dlouhou jízdu či náročnou mentální práci.
French press je nejsnadnější cesta k dobré kávě
V dobré kavárně si každý cyklista může dopřát kvalitní espresso dle vlastních představ. Horší je to ale ráno doma, když není po ruce drahý přístroj na espresso. Nejlevnější a nejsnadnější způsob, jak si dopřát srovnatelně kvalitní kávu je french press. Seženete jej i za méně než 200 korun.
Věřte, že není potřeba mít přístroj za několik desítek tisíc korun, aby vaše domácí káva byla lahodná. Máme pro vás pár tipů, jak s jednoduchým pomocníkem, jímž je french press, připravit opravdu úžasnou kávu.
Teplota: uvařte vodu na 100 stupňů a poté ji nechte 30 vteřin odstát, aby teplota klesla na 93-97°C. Tímto zabráníte vzniku příliš hořké chuti.
Zalévání: nejdříve namletá zrna ve french pressu zalejte jen tak, aby byla hladina centimetr nad nimi. Díky tomu se vytvoří pěna a uvolní se aroma. Dolejte zbylou vodu tak, abyste dosáhli poměru 1:6. Poté několikrát lžící směs promíchejte a přikryjte víčkem.
Načasování: po zakrytí kávu nechejte louhovat po 1 minutu. Delší luhování by negativně ovlivnilo chuť. Poté stačí french press stlačit a servírovat excelentní kávu.
Teď, když už víte, jakou kávu vybrat a jak ji připravit, tak se v příštím díle můžeme podívat na to, kolik káv za den je bezpečné vypít a jestli je pití kávy zdravé či nikoliv.