Pitný režim je základ život. Platí to pro běžný režim, pro sportovní výkon pak zejména. Také si před cyklistickou jízdou kladete zdánlivě banální otázky… Co si vzít s sebou na kolo, když jedu jenom na hodinu a co, když plánuji celodenní výlet? Je pro mě vhodnější isotonický nebo hypotonický nápoj? Počítá se pivo jako iontový nápoj? V této sérii článků si zodpovíme nejčastější dotazy, které si začínající, ale i pokročilí cyklisté ohledně pitného režimu pokládají.
Vhodný sportovní drink může pomoci s třemi cyklistickými problémy – dehydratace, vypocené minerály a spálená energie. Právě proto na cyklisty cílí obrovské množství výrobců s různými typy speciálních nápojů a iontových nápojů. Pojďme se podívat, kdy jsou takové nápoje potřeba, jestli se něco podobného nedá vyrobit doma a jak je to s pivem jako přírodním ionťákem.
Při cyklistice tělo ztrácí minerály
Pokaždé, když se na kole zapotíte, tak vaše tělo přichází o cenné minerály. Každý litr potu totiž obsahuje přibližně 900 mg sodíku, 1 mg hořčíku, 300 mg draslíku a 15 mg vápníku, což jsou minerály, které se v těle rozpouští ve vodě a tvoří elektrolyty neboli ionty.
Zejména při aktivitě trvající déle než hodinu, v teplém prostředí je důležité pro udržení výkonnosti doplňovat s vodou i zmíněné minerály. Správná koncentrace iontů je totiž klíčová pro fungování svalů a metabolismu.
Kdo by měl iontové nápoje používat?
Iontové nápoje jsou důležité zejména pro cyklisty sportovce. Když jedu na pohodový výlet s rodinou, tak mohu úplně v pohodě pít vodu a minerály doplnit při přestávkách na svačinu.
Pokud mám ale ambice jezdit rychle a dlouho bez přestávek, tak je na místě zařadit správný sportovní nápoj. Zvláštní pozornost ionťákům by měli věnovat zejména cyklisté, kteří mají tendenci se hodně potit, zejména pak v horkých letních měsících, kdy se potíme úplně všichni.
A co pivo jako ionťák?
Běžný půllitr piva obsahuje většinou okolo 130 mg draslíku a 20 mg sodíku, což je podstatně méně než sportovní iontové nápoje, které mohou mít v půllitru přes 400 mg sodíku a 200 mg draslíku, což daleko více odpovídá množství, které člověk ztrácí v potu.
Nicméně i to malé množství minerálů v pivě není k zahození. Z výzkumu navíc víme, že až 660 ml piva po jízdě na kole nezpůsobuje dehydrataci, zejména pokud po něm následuje i sklenice vody.
Takže i když pivo určitě není jako iontový nápoj ideální, tak jedno dobře vychlazené po náročné vyjížďce spolu se sklenicí vody hydrataci neuškodí.
Iontový nápoj domácí výroby
Pro ty, kteří si radši sportovní stravu připraví doma, než aby za ní utráceli v obchodě, máme recept na domácí iontový nápoj. Dodá slušnou porci minerálů a energii v podobě jednoduchých sacharidů, které také urychlí hydrataci. Vytvoříte s jeho pomocí isotonický nápoj s přibližně pětiprocentní koncentrací cukru. O optimální koncentraci cukru v nápojích na kolo budeme ještě blíže mluvit ve třetím článku série. Teď můžete vyzkoušet tropickou nebo ananasovou příchuť.
Tropická směs: 2 ½ hrnku vody, 1 hrnek kokosové vody, 50 g kokosového cukru (cca ¼ hrnku), 4 g soli (cca ¼ čajové lžičky).
Ananasová směs: 3 ½ hrnku vody, ¼ hrnku ananasového džusu, 25 g cukru (cca 2 polévkové lžíce), 20 g medu (cca 1 polévkové lžíce), 4 g soli (přibližně ¼ čajové lžičky)
Postup přípravy: Nalejte všechny ingredience pro vámi vybranou příchuť do mixéru nebo šejkru. Dobře promixujte a podávejte do sklenice nebo přímo do bidonu.